Inför United – Djurgården
Då tar vi en paus från Elitettan för att möta allsvenskt motstånd i form av den allsvenskan fyran Djurgårdens IF. Vinnaren går vidare till Svenska Cupens gruppspel 2026.
Djurgården har haft en mycket fin säsong och slåss just nu i toppen av allsvenskan och har goda chanser att spela till sig en topp-3 placering så av lagen som fanns möjliga att bli lottade mot så var Djurgården såklart ett av de allra tuffaste men vi kan också vända på det, Djurgården fick också ett av de tuffaste lagen de kunde få möta. I Elitettan så går vi in som favoriter i majoriteten av matcherna men till denna match får vi acceptera att vara underdogs, såklart det vore ett fiasko om Djurgården inte tog sig till Svenska Cupen och vi ska göra allt vi kan för att skrälla mot det allsvenska topplaget, en match där pressen ligger på bortalaget.
Vi kommer från fyra raka segrar i Elitettan där vi senast besegrade Elfsborg borta och vi har en liknande trupp som senast, tyvärr saknas Bettan efter att ha dragit på sig en skada i senaste matchen. Sedan tidigare saknas Sara, Stina och Chloe. I övrigt är truppen intakt. Nycklar för att besegra Djurgården är att sätta försvarsspelet, våga kliva hårt och aggressivt vid tillfällen och använda våra snabba spelare i kontringsspelet. Det är en morot att få mäta sig med ett av Sveriges, i år, bästa lag och se hur långt vi har kommit i vår process.
Vi hoppas på mycket publik som hejar fram oss mot en skräll, matchstart på Tunavallen 19.00.