Fortsatta åtgärder krävs för att rädda föreningen

Eskilstuna Uniteds ekonomiska kris är i allra högsta grad fortfarande ett faktum. För att klara resten av året behöver föreningen få in cirka tre miljoner kronor. På senaste styrelsemötet togs nya initiativ för att både säkra höstens verksamhet och gå starkare in i nästa år.

På senaste styrelsemötet den 10 augusti tog Eskilstuna Uniteds styrelse ytterligare grepp om föreningens ekonomiska situation. Beslut om ytterligare åtgärder för att dra in de cirka 3 miljonerna som krävs för att klara årets verksamhet togs. Bland annat ska föreningen försöka involvera både privatpersoner och företag som kan tänka sig att gå in med 10 000 kronor var.

Eskilstuna Uniteds ekonomiska kris är i allra högsta grad fortfarande ett faktum. För att klara resten av året behöver föreningen få in cirka tre miljoner kronor. På senaste styrelsemötet togs nya initiativ för att både säkra höstens verksamhet och gå starkare in i nästa år.

– Vi kallar det tiotusenkronorsfrågan. Kan du tänka dig att skänka 10 000 kronor för att rädda United? berättar Anna Arnerdal, styrelseledamot:

– Allt stöd är viktigt och betyder mycket för alla som verkar i och berörs av föreningens verksamhet, från våra cirka 300 barn- och ungdomsspelare till elitverksamheten och deltagarna i alla Hjärta Uniteds aktiviteter, säger hon.

Andra initiativ som beslutades om är ett billotteri som en av våra sponsorer initierat och fortsatta kampanjer för att till exempel sälja supporterprylar, årskort och locka publik till matcherna. Men det krävs också att ytterligare företag går in med större summor och där har föreningen sedan början av sommaren redan en dialog med flera befintliga sponsorer såväl som nya.

På mötet följde styrelsen upp tidigare initierade åtgärder. Bland annat har föreningen under sommaren fått in ett par nya sponsorer. Minskningen av personalen som gjorts ger nu lättnader på utgiftssidan och där fortsätter vi att göra åtgärder genom att ytterligare se över kostnader. Ett positiv besked är att föreningen inte längre har några utestående skulder.

Föreningens vice ordförande, Pär Eriksson, startade ett eget initiativ i sociala medier med hopp om att vänner och bekanta tillsammans skulle skänka 50 000 kronor. En summa som redan har överträffats då initiativet hittills har gett smått otroliga 75 000 kronor.

– Det går inte att dra in tre miljoner på en insamling på sociala medier. Men inget är för litet eller för stort för att rädda United, säger Pär Eriksson.

Länkar

Så kan du stötta United

Tidigare artiklar:

Stötta Eskilstuna United – Vi behöver dig

Så hanterar vi den ekonomiska krisen

Dela