Rotary väljer Girls United

Efter Eskilstuna Rotaryklubbs möte förra veckan fick unitedspelarna Alexandra Benediktsson och Jessica Miclat ta emot en gåva till Girls United från klubbens förra president Roger Ehn.

– Eskilstuna Rotaryklubb har under senaste året drivit ett projekt med syfte att stötta Eskilstuna Uniteds initiativ Girls United, att få unga flickor, 9–11 år, att ta mer plats i samhället, öka tilltron till sin egen förmåga och fatta sina egna beslut i livet, säger klubbens förra president Roger Ehn som överlämnade en check på 2800 kr som klubben har samlat in under hans presidentår.

De som tog emot gåvan var Alexandra Benediktsson och Jessica Miclat, några av de spelare som varje vecka under hösten spelar fotboll och pratar om viktiga saker med tjejerna på Lagersbergsskolan.

– Vi vill tacka Eskilstuna Rotaryklubb, för att de bryr sig om oss i Eskilstuna United och vårt arbete med Girls United, det betyder mycket och nu kan vi ge tjejerna något extra, säger Anna Arnerdal, Uniteds ordförande.

Läs mer om Girls United

Dela