Tack för 2023

Vinterbrev från Eskilstuna Uniteds ordförande.

År 2022 var föreningens tuffaste sedan Eskilstuna United bildades för 20 år sedan. 2023 blev inte mycket lättare. Med en halverad budget, degraderade till Elitettan och minimalt med personal tog vi oss ändå an utmaningen – att börja bygga det nya United. Vi är många som bidragit till att året trots allt blev fullt av fotbollsutveckling, glädje och aktivitet. Förutom den ordinarie fotbollsverksamheten med träningar och matcher har vi också lyckats genomföra sådant som:

  • Fotbollscamper på sommar- och höstlov
  • Lovfotboll på sommarlovet, höstlovet och jullovet
  • Girls United, vår- och hösttermin
  • Hållbarhetsseminarium
  • Näringslivsträffar
  • Samarbete med Byggkollo
  • Landskamper, U23 och F18 EM-kval
  • JAG2030-matchen
  • Rosa bandet-matchen
  • Rekarne Girls Cup

Dessa aktiviteter och evenemang betyder mycket för att lyfta tjej- och damfotbollen i och runt Eskilstuna och även för föreningens ekonomi. Jag vill tacka alla som bidragit till allt detta – näringslivet, supportrar, spelare, ledare, föräldrar och vänner till United. Ni har medverkat till att föreningen nu står väl rustad för framtiden.

Resan mot framtiden pågår

Tillsammans bygger vi nu det nya United, en resa som redan är påbörjad.

Vårt elitlag satsar nästa år på att slåss om de översta platserna i Elitettan och vi fortsätter att vara en kraft för ett tryggare, starkare och mer jämställt Eskilstuna.

Inför 2024 gör vi satsningar på ungdoms- och akademiverksamheten med fotbollsutvecklare, ökat fokus på fys- och skadeförebyggande och ett nytt akademilag för flickor 15. (Se gärna tidigare nyhet om dessa satsningar.)

Vi ser fram emot ett 2024 fullt av fortsatt fotbollsglädje i vår fina förening. En förening som samlar runt 500 medlemmar, 14 lag, från sju år till damelit och ett stort antal ideella krafter – det är inget annat än fantastiskt. Föreningen är beroende av alla er som vill vara en del i vårt Eskilstuna United: som samarbetspartner, ledare, ledamöter i styrelse och råd, funktionärer, spelare och föräldrar. Tillsammans ser vi till att våra spelare får göra det de älskar – träna och spela fotboll. Tillsammans skapar vi en förening som förenar och vi gör Eskilstuna attraktivare att bo, leva och verka i.

Stort tack till alla er som väljer att vara en del av Eskilstuna United. Jag önskar var och en av er ett riktigt gott nytt år.

Anna Arnerdal, ordförande

Dela