Inför Uppsala – United
Dags för nästa match och det blir en fredagsmatch vilken är härligt. Vi ställs mot våra rivaler de senaste två säsongerna, förra året hade vi en härlig kamp mot just Uppsala för att ta sig upp och det blev täta och väldigt heta drabbningar. I år besegrade vi dem hemma med 1-0 och ännu en tight match.
Denna gång är läget lite annorlunda då Uppsala haft ekonomiska problem och tvingats sälja flera av sina bästa spelare så det är en väldigt ung trupp vi möter men samtidigt finns mycket kvalitet i deras unga och spännande trupp. De har släppt in en hel del mål efter sommaren men senast mot Piteå så gör de en fin match och det står 2-1 till Piteå med kvarten kvar innan Piteå drar ifrån sista kvarten.
Det blir en annorlunda match för oss då vi vanligtvis går in i alla matcher som underdogs men här är en match där vi går in som favoriter och ett favoritskap som vi fick hantera varje match förra året. Vi kommer från en väldigt bra genomförd match mot Växjö men tyvärr fick vi inga poäng, ser man siffrorna på 2,86 i xG så förtjänade vi att vinna den matchen ganska klart men tyvärr missade vi våra målchanser så vi får hoppas vi får retroaktiv utdelning i denna match.
Matchen sparkas igång idag fredag 19.00 och vi åker med samma trupp som senast men Alexandra Blom är skadad och in kommer istället vår egna akademi-målvakt Moa Kantojärvi.
