United – Djurgården 0-2 (0-1)
Det allsvenska topplaget blev tyvärr för svårt i den sista kvalmatchen i Svenska Cupen och matchen slutade 0-2.
Vi gav dem dock en tuff match och stod upp bra framförallt defensivt då vi inte släppte till mycket chanser alls.
Efter en tuff första kvart så kom vi in i matchen men tyvärr så slarvar vi i ett uppspel och de kan kontra och deras forward får ett friläge till 1-0. Efter det målet växer vi in i matchen och får också fram 4-5 hörnor varav en blir väldigt farlig då Sheila nickar över. 0-1 i paus.
Vi kände ändå att vi kunde hota i andra halvlek med bara uddamålet som skiljde men då kom 0-2 på en hörna, det är första hörnmålet vi släpper in i år. Efter det så genomförde båda lagen en mängd byten och resultatet stod sig matchen ut. Viivi fick vår bästa chans i andra halvlek men skottet gick utanför.
Som helhet så är Djurgården det bättre laget och vinner fullt rättvist men vi tar med oss en stabil insats mot ett bra lag, vi tar med oss flera kvitton på hur vi står oss mot allsvenskt motstånd och vad som krävs. Nu släpper vi cupen och lägger fullt fokus mot Elitettan och nästa uppgift som är Sunnanå på bortaplan på söndag.