Anna Arnerdal ställer inte upp för omval
”Det är läge att lämna över till nya krafter.” Läs hennes egna ord om beslutet.
Anna Arnerdal ställer inte upp för omval till ordförande i Eskilstuna United. Hon lämnar en förening med god ekonomi och stabil grund. Preliminära siffror visar att föreningen i år gör en vinst på 500 000kr och därmed har ett eget kapital på 750 000kr. ”Det är läge att lämna över till nya krafter.” Här är Anna Arnerdals egna ord om beslutet:
”De fem år jag har suttit i styrelsen har varit fantastiska. Allt jag har gjort har jag gjort av kärlek till damfotbollen och föreningen.
Min drivkraft har varit att skapa bästa möjliga förutsättningar för
- alla fotbollsälskande tjejer i Eskilstuna,
- våra elitfotbollsspelare och
- föreningen att vara hållbar över tid.
Alla ska få känna den glädje och gemenskap som det innebär att vinna och förlora tillsammans, att glädjas åt andras framgång och få ge varandra stöd när det går dåligt.
Våra elitfotbollsspelare som lägger ner tid och kraft på att träna och prestera skänker glädje och är viktiga förebilder för så många. De förtjänar mycket mer än vad damelitfotbollen i Sverige kan erbjuda i dag.
För att åstadkomma de förändringar som behövs och bidra till damfotbollens utveckling måste vår förening vara hållbar över tid. Det kräver en god ekonomi och tydliga processer, metoder och arbetssätt för en stabil daglig drift av föreningen.
Jag har gett mitt allt för detta och känner en enorm stolthet över vad vi tillsammans i föreningen har åstadkommit, till exempel:
- Startat ett introduktionslag.
- Satt en ny organisation för elitverksamheten.
- Etablerat fotbollsutvecklare i breddverksamheten.
- Ökat samarbetet med andra föreningar och organisationer.
- Tydliggjort struktur och strategi för våra sociala insatser.
- Hållit jämställdhetsfrågan i fokus för bättre villkor inom damfotbollen.
Samtidigt finns det en sorg i mig. Jag var med och försatte klubben i ett ekonomiskt läge som innebar tvångsnedflyttning från damallsvenskan 2022. Vi orsakade en enorm besvikelse hos många människor, det gör ont i mig.
Det var också därför jag tackade ja till att bli ordförande 2023. Jag var inte nöjd och ville ha revansch. Jag är tacksam att jag fick chansen, och att jag tog den, att få lämna något bättre efter mig. Det känner jag verkligen att gör nu.
- Idag har föreningen en stabil och god ekonomi.
- Vi har börjat bygga en stabil grund för föreningens fortsatta utveckling.
- Vi har ett tydligt mål och en strategi för att ta oss tillbaka till damallsvenskan.
Nu är det dags för mig att lämna över detta till en ny kraft! Det är tiotals timmar i vecka som jag lagt ner ideellt. Jag har gjort det med stor energi, glädje och entusiasm. Nu är det läge för mig att lämna över innan min energi och glädje tar slut.
Tack alla som varit med under dessa fem år som jag fått vara en del av denna unika, underbara och hela tiden utvecklingsfokuserade klubb.”
Inför årsmötet
Anna Arnerdal är kvar som ordförande fram till årsmötet den 19 mars. Senast tre veckor innan, den 26 februari, kommer valberedningen presentera sina förslag till ny ordförande och styrelseledamöter.
Övriga handlingar kommer finnas tillgängliga på webben och kansliet senast en vecka innan mötet.